Informace o syndromech

Sjögrenův syndrom

Sjögrenův syndrom se řadí mezi autoimunitní onemocnění, při kterém jsou napadány exokrinní žlázy, jenž se podílejí na tvorbě slin a slz. Sjögrenův syndrom napadá ženy i muže, přičemž ženská část populace je tímto onemocněním postižena daleko častěji.

Faktor, který tento syndrom vyvolává, doposud není známý, ale je velmi časté, že se Sjögrenův syndrom vyskytuje společně s dalšími autoimunitními chorobami – není to podmínkou.

Příčina Sjögrenova syndromu 

U autoimunitních onemocnění je naprosto typické, že se projevují na základě genetického předpokladu, který jde ruku v ruce s faktorem, který onemocnění vyvolává. Doposud se bohužel neví, jaký faktor je onen vyvolávající, ale je jisté, že ve chvíli, kdy jsou buňky lidského imunitního systému napadeny, obrátí se proti lidskému organismu a začnou jej v určitých místech silně napadat. Sjögrenův syndrom napadá pouze buňky slzných a slinných žláz, výjimkou však v posledních letech nejsou ani buňky slinivky břišní nebo příušních žláz.

Projevy Sjögrenova syndromu

Projevy se liší v závislosti na buňkách, které jsou právě napadeny. Pokud jsou napadeny slinné žlázy, projevuje se syndrom jako silné sucho v ústech, jako potíže s polykáním a v neposlední řadě dochází i k výrazným potížím s příjmem potravy. Často se stává, že se nemocnému více kazí zuby, objevuje se dokonce páchnoucí dech. V případě, že jsou napadeny slzné žlázy, pak je typické, že oči vysychají, tím pádem silně pálí a dokonce se projevuje i nesnášenlivost v souvislosti se slunečním zářením nebo přímým a velmi ostrým světlem.

Diagnóza Sjögrenova syndromu

Pokud pacient lékaře upozorní na typické výše zmíněné příznaky, je nutné provést tzv. Schirmerův test, který je velmi snadný a jednoduše řečeno přímo informuje lékaře o tom, v jakém množství se u pacienta tvoří slzy. Test se provádí filtračním papírkem, který je opatrně položen na spodní víčko pacienta a po několika vteřinách se odstraní. Na papírku je přesně zaznamenána vzdálenost, kam až prostoupila vlhkost a slzy.

Komentáře jsou uzavřeny.