Informace o syndromech

Tourettův syndrom

Tourettův syndrom je vrozené onemocnění neuropsychiatrického původu, pro které jsou typické zvukové i pohybové tiky. Projevy tohoto syndromy jsou naprosto patrné už v dětském věku a během dospívání, kdy dochází nejen k tikům, ale i například k změnám v chování, jako jsou například ADHD, obsedantně kompulzivní porucha nebo impulzivnost.

Tourettův syndrom je onemocnění, které je veřejnosti poměrně známé a její podstata nebo úplná příčina doposud není naprosto jasná. Nutno však zmínit, že pokud se onemocnění projeví u dětí v útlém věku, může do budoucna zmírnit nebo dokonce zcela vymizet, aniž by dítě do budoucna trpělo jakoukoli touto nemocí nebo jejími příznaky.

Projevy Tourettova syndromu

Projevy Tourettova syndromu jsou v tomto případě naprosto jasné. Jedná se o tiky, které přecházejí až v silné záškuby jednotlivých – různých, částí lidského těla. Často jsou tiky a záškuby končetin doprovázeny i výkřiky – výjimkou v tomto případě nejsou ani sprostá slova u větších dětí, není v tomto případě vyloučena ani nadměrná hyperaktivita, která může časem vymizet. Záškuby vznikají velmi náhle, pravidelně se opakují a jejich činnost se značně zvyšuje ve chvíli, je-li nemocný vystaven stresu nebo dočasné stresové situaci. V nemocném před tikem panuje silný neklid, vnitřní tlak, kterému nelze odolat jinak, než právě tikem.

Léčba a diagnóza Tourettova syndromu

Naprosto přesnou diagnózu jen možné stanovit jen poté, co je pacient vyšetřen psychiatrem a neurologem na základě fyzikálních vyšetření a různých metod. Kromě výše zmíněných vyšetření je možné diagnózu přiblížit i v rámci vyšetření EEG, CT mozku nebo na základě výsledků z magnetické rezonance. Pokud je na základě diagnózy stanoveno, že jde o velmi mírnou formu, pak není léčba žádná a je zde vysoká pravděpodobnost, že v budoucnu onemocnění zcela odezní. Těžší forma pak vyžaduje pravidelné podávání antipsychotik.

Mohlo by Vás zajímat:


Tento záznam byl zaslán Nervová onemocnění a označen , , , . Záložka je zde.

Similar posts

Komentáře jsou uzavřeny.